شوره آجر: آجر از گذشته یکی از متریال مقاوم و پرکاربرد در صنعت ساختمان‌ سازی می باشد. کاربرد گسترده آن را می‌توانید در چینش مدولار قطعات آجر در دیوارچینی تا رنگ و بافت نوستالژیک نماهای ساختمانی مشاهده کنید. ولی این مصالح کاربردی نیز همانند سایر مصالح ساختمانی در شرایط نامطلوب از آسیب مصون نخواهد بود. یکی از این آسیب‌ها سفیدک یا شوره آجر می باشد که احتمالا آن را به شکل لکه‌ های سپید رنگ بر روی دیوارهای آجری دیده اید. در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره دلیل و راه‌های برطرف کردن شوره آجر بیشتر بدانید.

شوره آجر

شوره آجر چیست؟

سفیدک یا شوره آجر لکه سپید یا خاکستری رنگی می باشد که در اثر رسوب کریستالی بعضی نمک‌ها درون یا روی آجر پدیدار می‌ شود. البته این پدیده تنها مختص سطوح آجری نمی باشد؛ شوره یا سفیدک را می‌ توان بر روی سطح بتن، سنگ، اندودها و سایر مصالح بنایی مشاهده نمود. در حقیقت، ذرات نمک‌های موجود در ساختار متخلخل آجر همراه با رطوبت خود را به سطح می‌رسانند و پس از تبخیر آب، به صورت رسوب بلوری بر جای می‌مانند. شوره آجر می‌تواند به صورت یک پدیده سطحی بر روی نمای خارجی مصالح یا نشانگر ضعف ساختاری و زوال تدریجی مصالح ساختمانی باشد.

دلایل شوره زدن آجر

شوره آجر بسته به شرایط ساخت، رطوبت و دما می‌تواند با شدت‌های متفاوت بر روی سطوح داخلی و خارجی ساختمان به وجود آید. فرآیند تولید شوره آجر به سه شرط زیر وابسته می باشد:

  • حضور نمک‌های محلول در آب
  • حضور رطوبت برای جابجایی نمک‌های محلول
  • جابجایی نمک‌ها درون یک ساختار متخلخل
شوره آجر

انواع شوره ها

شناسایی منشا شوره، لکه یا مواد خارجی موجود بر روی دیواره نخستین گام برای حذف شوره یا لکه می باشد. بعضی از لکه ها اغلب با شوره اشتباه گرفته می شوند چون شناسایی درست شوره یا لکه امکان دارد سخت باشد و توصیحه می شود از تجربه افرادی که در زمینه آجر تخصص دارند استفاده شود.

  • شوره های سولفاتی
  • شوره های کربناتی
  • شوره های کلروری
  • شوره های نیتراتی

روش‌های رفع شوره آجر

آبپاشی با فشار

اگر منشاء شوره آجر وجود نمک‌های محلول در آب باشد، شستشوی نمای آجری با جریان پرفشار آب این لکه‌های سپید را پاک خواهد کرد. نمای آجری پس از نماشویی با واترجت می بایست به خوبی خشک شود. زیرا در غیر این صورت، آب باقی مانده بر روی سطح می‌تواند سبب جابجایی نمک‌ها و بروز دوباره شوره‌ زدگی گردد.

شوره آجر

برس‌زنی خشک

ساده‌ ترین راه برای زدودن شوره ناشی از نمک‌ های محلول در آب برس‌ زنی نمای آجری می باشد. شوره آجر را می‌توان با سایش سطح به وسیله یک برس سیمی از روی نما پاک نمود. با سایش نمای آجری از طریق ماسه‌ پاشی می‌ توان نمک‌ های رسوب کرده بر روی سطح را پاک کرد. ولی توجه داشته باشید که این کار با افزایش خلل و فرج سطح آجر و ملات بندکشی جذب آب آنها را بالا می‌برد. پس بهتر می باشد پس از سند بلاست، یک یا چند لایه رزین ضدآب نانو بر روی سطح نما اجرا گردد.

شستشو با اسید

بهره گیری از محلول رقیق سرکه راهکاری ساده برای زدودن شوره آجر می باشد. سرکه نسبت به مواد شیمیایی صنعتی ضرر کمتری داشته و اغلب در خانه‌ها در دسترس می باشد. محلول اسید کلریدریک (جوهر نمک) و آب با نسبت ۱ به ۱۲ و محلول اسید فسفریک و آب با نسبت ۱ به ۹ نیز برای رفع شوره آجر بکار می‌روند. جهت انتخاب اسید مناسب ابتدا باید نوع سفیدک آجر را مشخص نمایید. بعضی نمک‌ها می‌ توانند با اسیدها وارد واکنش شده و فرآیند شوره‌ زدگی را تشدید یا تکرار نمایند.

خرید مواد رفع شوره آجر

امروزه شوره يک مسئله ی قابل کنترل می باشد. بهره گیری از مصالح ساختمانی مرغوب، رعايت جزئيات و کيفيت بالا در ساختمان سازی، می تواند امکان ايجاد شوره یا سفیدک را بر روی ديوار نماها را به صورت چشمگیری کاهش دهد. امروزه مواد بسیار زیادی برای جلوگیری از شوره زدن آجر های نما در بازار موجود می باشد. برای خرید این مواد ضد شوره آجر می توانید با شماره های زیر با ما تماس بگیرید.

شوره آجر

مشاوره و فروش

ارتباط سریع و آنلاین با خانم رحیمی (کارشناس فروش)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیشترین بازدید