فروش اینترنتی مواد ضد شوره: آجر نما یکی از انواع آجر های مصالح پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی می باشد. کاربرد گسترده آن را می‌توانید در چینش مدولار قطعات آجر در دیوارچینی تا رنگ و بافت نوستالژیک نماهای ساختمانی مشاهده کنید. ولی این متریال کاربردی نیز همانند سایر مصالح ساختمانی در شرایط نامطلوب از آسیب مصون نخواهد بود. یکی از این آسیب‌ها سفیدک یا شوره آجر می باشد که احتمالا آن را به شکل لکه‌های سپید رنگ بر روی دیوارهای آجری دیده اید. در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره دلیل و راه‌های برطرف کردن شوره آجر بیشتر بدانید.

فروش اینترنتی مواد ضد شوره

شوره آجر چیست؟

سفیدک یا شوره آجر لکه سپید یا خاکستری رنگی می باشد که در اثر رسوب کریستالی برخی نمک‌ها درون یا روی آجر پدیدار می‌گردد. البته این پدیده فقط مختص سطوح آجری نیست؛ شوره یا سفیدک را می‌توان بر روی سطح بتن، سنگ، اندودها و سایر مصالح بنایی مشاهده نمود. در واقع، ذرات نمک‌های موجود در ساختار متخلخل آجر همراه با رطوبت خود را به سطح می‌رسانند و پس از تبخیر آب، به صورت رسوب بلوری بر جای می‌مانند. شوره آجر می‌تواند به شکل یک پدیده سطحی بر روی نمای خارجی مصالح یا نشانگر ضعف ساختاری و زوال تدریجی مصالح ساختمانی باشد.

دلایل شوره زدن آجر

شوره آجر بسته به شرایط ساخت، رطوبت و دما می‌تواند با شدت‌های متفاوت بر روی سطوح داخلی و خارجی ساختمان بروز یابد. شکل‌گیری شوره آجر به سه شرط زیر وابسته است:

  • حضور نمک‌های محلول در آب
  • حضور رطوبت برای جابجایی نمک‌های محلول
  • جابجایی نمک‌ها درون یک ساختار متخلخل

فروش اینترنتی مواد ضد شوره

انواع شوره

شوره آجر از لحاظ ساختار شیمیایی به چهار دسته تقسیم بندی می‌شوند:

  • سفیدک کربناتی

  • سفیدک سولفاتی

  • سفیدک کلروری

  • سفیدک نیتراتی

شوره زدن آجر امکان دارد طی فرآیند ساخت و ساز یا در اثر آسیب‌ های ایجاد شده در طول بهره‌برداری از ساختمان رخ دهد. پیش از انتخاب راهکار مناسب برای از بین بردن شوره آجر ابتدا باید با کمک متخصصان ماهر نوع و علت بروز آن را بیابید.

فروش اینترنتی مواد ضد شوره

روش‌های رفع شوره آجر چه می باشند؟

 آبپاشی با فشار 

اگر منشاء شوره آجر وجود نمک‌های محلول در آب باشد، شستشوی نمای آجری با جریان پرفشار آب این لکه‌های سپید را از بین خواهد برد. نمای آجری پس از نماشویی با واترجت می بایست به خوبی خشک شود. زیرا در غیر این صورت، آب باقی مانده بر روی سطح می‌تواند باعث جابجایی نمک‌ها و بروز دوباره شوره‌زدگی شود.

 برس‌زنی خشک

ساده‌ترین روش برای از بین بردن شوره ناشی از نمک‌های محلول در آب برس‌زنی نمای آجری می باشد. شوره آجر را می‌توان با سایش سطح به وسیله یک برس سیمی از روی نما پاک کرد.

ماسه‌پاشی خشک 

با سایش نمای آجری از طریق ماسه‌ پاشی می‌توان نمک‌های رسوب کرده بر روی سطح را پاک نمود. ولی دقت داشته باشید که این کار با افزایش خلل و فرج سطح آجر و ملات بندکشی جذب آب آنها را بالا می‌برد. پس بهتر می باشد پس از سندبلاست، یک یا چند لایه رزین ضدآب نانو بر روی سطح نما اجرا شود.

شستشو با اسید

فروش اینترنتی مواد ضد شوره: استفاده از محلول رقیق سرکه (اسید استیک + آب گرم) روشی مرغوب و ساده برای از بین بردن شوره آجر می باشد. سرکه نسبت به مواد شیمیایی صنعتی ضرر کمتری داشته و بطور معمول در تمام منازل پیدا می شود. محلول اسید کلریدریک (جوهر نمک) و آب با نسبت ۱ به ۱۲ و محلول اسید فسفریک و آب با نسبت ۱ به ۹ نیز برای رفع شوره آجر بکار می‌روند. برای انتخاب اسید مناسب ابتدا می بایست نوع سفیدک آجر را مشخص کنید. بغضی از نمک‌ها می‌توانند با اسیدها وارد واکنش شده و فرآیند شوره‌زدگی را تشدید یا تکرار نمایند. بطور مثال، اسید کلریدریک ماده مناسبی برای رفع سفیدک کربناتی نمی باشد. زیرا نمک‌های کربناتی با آن واکنش داده و دوباره به صورت شوره روی نمای آجری رسوب می‌کنند. نکته آخر اینکه پس از شستشو با اسید می‌بایست سطح نما را آب تمیز بشویید.

فروش اینترنتی مواد ضد شوره آجر نما

فروش اینترنتی مواد ضد شوره: روش های رفع شوره آجر می‌بایست در فصول گرم سال و زمانی که احتمال بارندگی کم است، اجرا شوند. تشخیص نوع و علت بروز سفیدک آجر و تمهیدات ترمیمی بعدی مستلزم بهره‌گیری از دانش و مهارت تخصصی می باشد. اگر جهت ترمیم و بازسازی نمای ساختمان نیاز به مشورت یا استفاده از خدمات تخصصی دارید،با متخصصان ما توسط شماره های زیر تماس گرفته و در میان بگذارید.

فروش اینترنتی مواد ضد شوره

مشاوره و فروش

ارتباط سریع و آنلاین با خانم رحیمی (کارشناس فروش)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیشترین بازدید