آجر سنتی چیست و به چند دسته تقسیم می شود ؟

خرید آجر سنتی مانند سایر آجرهای دیگر نیازمند دانش و آگاهی می باشد تا بتوان آجر خوب و با کیفیت خرید کرد به همین علت لازم می دانیم در مورد آجر سنتی کمی بیشتر توضیح دهیم .

آجر سنتی نوعی آجر نسوز می باشد که ساخته ی دست بشر می باشد و در واقع جایگزینی برای سنگ می باشد و چون آجرهای رسی جز اولین و فراوان ترین نوع آجر می باشد قدمتشان به چندین هزار سال پیش بر می گردد .

خرید آجر سنتی یا آگور واژه ی بابلی است که در زمان های قدیم  برای توصیف و تعریف لوح یا سنگ هایی که احکام و دستورات حکومتی را بر روی آنها یا مینوشتند یا حک می کردند و سپس آنها را درون کوره می پختند استفاده می شده است .  کاملا مشخص نیست که آجر سنتی از چه تاریخ وزمانی مورد  استفاده انسان قرار گرفته است اما به نظر می رسد که انسان های اولیه حتی با دیدن  پخته شدن گل در کنار اجاق های خود، به خواص آجر پی  بردند و متوجه شدند که گل پخته شده از کلوخه هایی که به کار می بردند، سخت تر  و محکم تر است .

از نماهای قدیمی و باستانی مشهوری که در ساخت آن از آجر استفاده شده، می توان به طاق کسری، مسجد جامع اصفهان، ساخت آتشکده هایی در زمان ساسانیان و… نام برد.ترکیبات آجر معمولا ترکیبی از سنگ آهک، کانی های آهن، فلدسپات، سولفات ها، ماسه ، خاک رس  می باشد.

آجر سنتی از نظر ساختاری یکی از سازگارترین مصالح ساختمانی می باشد که با طبیعت و محیط زیست سازگاری بیشتری دارد . در گذشته ساختن خانه فقط برای رفع نیازهای سر پناه و حفاظت از سرما و گرما و همچنین حمله حیوانات بوده است و  امروزه با پیشرفت علم و آگاهی به معماری خانه ها و زیبایی مسکن با آجر نسوز اهمیت زیادی دارد .

موارد استفاده آجر سنتی

  • نمای خارج بنا
  • نمای داخل بنا
  • پله ها
  • طرح های سنتی به سلیقه ی مشتری

و…

کاربرد های آجر سنتی

معمولا از آجر سنتی برای بازسازی بناهای قدیمی و همچنین برای ساخت بناهای جدید با ظاهر سنتی مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از این آجرها در نمای ساختمان حس خوبی به افراد منتقل می کند .

خرید آجر سنتی به دلیل ساخت به نسبت راحت و فراوانی در تولید آنها دارای قیمت مناسبی هستند. و این مناسب بودن قیمت خرید آجر سنتی در پروژه ی ساخت یا باز سازی بنا سبب کاهش هزینه ها در کل عملیات می باشد.

انواع آجر سنتی

  • آجر قزاقی یا دست ساز
  • آجر سنتی ماشینی
  • آجر لعابدار

آجر سنتی چگونه ساخته می شود؟

ابتدا بایستی خاک رس با کیفیت مطلوب برای ساخت آجر خوب  فراهم شود پس از آنکه خاک را تبدیل به گل کردیم، در مرحله بعدی قالب گیری یا خشت زنی انجام می شود.خشت ها را معمولا در روش سنتی در مقابل آفتاب می گذارند تا خشک شود که پس از خشک شدن به آن خشت خام می گویند.

در مرحله آخر این خشت های خام به کوره های آجر پزی منتقل می شود و در آنجا طی یک فرآیند خاص پخته و تبدیل به آجر می گردد.ابعاد آجر به گونه ای است که به راحتی در یکدیگر قفل و بست شده و این خاصیت کیفیت های مهندسی بی شماری برای ساختمان ها ایجاد می کند از جمله در محل اتصال دو دیوار به یکدیگر و اجرای دهانه های وسیع به صورت قوس، طاق و گنبد است که از زمان ساسانیان در ایران رواج یافته است.

انواع کوره های آجر سنتی

کوره های آجرپزی سنتی انواع مختلفی داشته و به همین واسطه کیفیت آجرها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد.کوره های آجر سنتی به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند که در اینجا اشاره می کنیم :

1- کوره های آجرپزی با آجر ثابت و آتش ثابت: در این نوع کوره ها خشت ها به صورت دایره وار و روی یکدیگر چیده می شوند و به صورت یک برج آجری قرار می گیرند. آتش درون این کوره افروخته می شود که باعث پخته شدن خشت ها شده و آن را تبدیل به آجر می کند.

2- کوره های آجرپزی با آجر ثابت و آتش رونده: در این نوع کوره ها خشت ها در سراسر طول کوره ریخته می شود و آتش درون آن در حال حرکت است. آتش در حال حرکت درون کوره باعث پخته شدن خشت ها و تبدیل آن به آجر می گردد.

3- کوره های آجرپزی با آجر رونده و آتش ثابت: در این نوع کوره ها یک تونل آتش وجود دارد که در وسط آن آتش با حجم بسیار بالا به وسیله گاز ایجاد می شود. در این کوره ها از یک طرف خشت های نپخته وارد تونل شده و از سوی دیگر آجرهای پخته خارج می شود که باید گفت این کوره ها تقریبا از حالت سنتی خارج شده و حالت مکانیزه به خود گرفته است.

خرید آجر سنتی زیر قیمت بازار

جهت خرید و مشاوره هر نمونه محصول آجر سنتی ، خشتی و …می توانید با مشاورین بازرگانی جمال نما در ارتباط باشید و یا با شماره 09136813055 تماس بگیرید و هم مشاوره رایگان دریافت کنید و هم متراژ خود را اعلام کنید و آجر نسوز مناسب آن را با زیر قیمت بازار تهیه کنید .

بازرگانی جمال نما به علت این که هم در حوزه تولید و هم فروش فعالیت می کند سعی بر آن دارد تا با قیمت کمتر و کیفیت بالاتر رضایت مشتری را حاصل نماید .

مشاوره و فروش

ارتباط سریع و آنلاین با خانم رحیمی (کارشناس فروش)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیشترین بازدید