آراد برندینگ
خانه / آجر نسوز / خاک آجر مرغوب چه ویژگی هایی دارد؟

خاک آجر مرغوب چه ویژگی هایی دارد؟

خاک آجر تشکیل شده از مخلوطى از خاک رس، فلدسپات، سنگ آهک، سولفات ها، ماسه و براى تهيه ى خاک آجر به خاک رس خالص احتیاج نداریم . خاک رس که برای آجر استفاده می شود نباید آهک زیادی داشته باشد زیرا باعث می شود آجر کیفیت عالی برای پخت نداشته باشد . زيرا باعث مى شود کيفيت لازم را پس از پخت نداشته باشد. خاک آجر خوب باید صدای زنگ بدهد . در واقع صدای زنگ نشانه سلامت و توپری و مقاومت و میزان جذب مناسب خاک می باشد . آجری که صدای خفه کننده داشته باشد یعنی خوب پخنه نشده است.

خاک آجر از چه موادی تشکیل شده است ؟

مواد اصلی تشکیل دهنده خاک آجر عبارتند از :

 سيليس: سيليس به شکل دانه هاى ماسه می باشد و در خاک آجر پیدا می شود .

کوارتز که پس از به وجود آمدن سنگ های آذرین تشکیل می شود که بعد از پوسیدن تبدیل به ماسه می شود . بخاطر همین در همه خاک های آجر کم و بیش ماسه پیدا می شود . اگر مقدار ماسه زیاد باشد و مقدار خاک رس کم باشد از مقاومت خاک می کاهد .

 آلومين: آلومين بخش انعطاف پذیر و نرم خاک آجر می باشد که به راحتی آب را در خود جذب می کند . آلومین وقتی که پخته می شود به راحتی ذوب می شود و باعث یکدست شدن خاک آجر می شود .

 فلدسپات: فلدسپات در آجر به صورت یک عامل می باشد و گرماى خميرى شدن آجر را به حدود °C ١١٥٠ –  ١١٠٠ کمتر می کند .

 سنگ آهک: اگر مقدار سنگ آهک در خاک آجر کم باشد و به شکل گَرد باشد رنگ آجر را شفاف تر و زیباتر می کند و به آجر لطمه ای نمی زند . اگر مقدار آهک بیش از حد مجاز باشد دمای ذوب شدن آن زودتر می شود .

 سولفات ها: سولفات ها به صورت سولفات کلسيم، منيزيم، سدیم و پتاسیم می باشد و موقع خرد شدن خاک اجر به شکل گرد در می آید و بعد از مصرف آب باران و ملات را جذب می کند و در نتیجه به صورت سفیدک یا شوره در ساختمان مشخص می شود.

 املاح آهن: اکسيد آهن در آجر، مثل گداز آور عمل می کند یعنی اگر اکسید آهن در خاک آجر به پنج در صد برسد دمای ذوب کم می شود و رنگ آجر قرمزتر می شود .

 مواد گياهى: اين مواد موقع پختن آجر در کوره می سوزد و از خود یه فضای خالی برجا می گذارد که باعث پوک شدن آجر می شود .

خاک آجرخوب را از کجا تهیه کنم ؟

خاک آجر خوب را از معادن معتبر می توان تهیه کرد . باید تحقیق کنید که بدون واسطه خریداری کنید . در این میان مشاوران گروه بازرگانی جمال نما با داشتن کادری مجرب می توانند به شما مشاوره رایگان دهند تا بهترین معادن خوب را در کل کشور پیدا کنید و خاک خوب تهیه کنید .

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهندس علی جمالی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09133386608
آدرس کانال: masalehsazgamali@
پست الکترونیکی: gamalimasaleh@gmail.com

مطلب پیشنهادی

آجر نسوز در چه جاهایی استفاده می شود ؟

یکی از خاصیت های آجر نسوز این است که مقاومت بسیار بالایی دارد و همین …