خاک آجر تشکیل شده از مخلوطى از خاک رس، فلدسپات، سنگ آهک، سولفات ها، ماسه و براى تهيه به خاک رس خالص احتیاج نداریم . خاک رس که برای آجر استفاده می شود نباید آهک زیادی داشته باشد زیرا باعث می شود آجر کیفیت عالی برای پخت نداشته باشد . زيرا باعث مى شود کيفيت لازم را پس از پخت نداشته باشد. خاک آجر خوب باید صدای زنگ بدهد . در واقع صدای زنگ نشانه سلامت و توپری و مقاومت و میزان جذب مناسب خاک می باشد . آجری که صدای خفه کننده داشته باشد یعنی خوب پخنه نشده است.

خاک آجر از چه موادی تشکیل شده است ؟

مواد اصلی تشکیل دهنده خاک آجر عبارتند از :

 سيليس: سيليس به شکل دانه هاى ماسه می باشد که در خاک پیدا می شود .

کوارتز که پس از به وجود آمدن سنگ های آذرین تشکیل می شود که بعد از پوسیدن تبدیل به ماسه می شود . بخاطر همین کم و بیش ماسه پیدا می شود . اگر مقدار ماسه زیاد باشد و مقدار خاک رس کم باشد از مقاومت خاک می کاهد .

 آلومين: آلومين بخش انعطاف پذیر و نرم خاک آجر می باشد که به راحتی آب را در خود جذب می کند . آلومین وقتی که پخته می شود به راحتی ذوب می شود و باعث یکدست شدن خاک آجر می شود .

 فلدسپات: فلدسپات در آجر به صورت یک عامل می باشد و گرماى خميرى شدن آجر را به حدود °C ١١٥٠ –  ١١٠٠ کمتر می کند .

 سنگ آهک: اگر مقدار سنگ آهک در خاک آجر کم باشد و به شکل گَرد باشد رنگ آجر را شفاف تر و زیباتر می کند و به آجر لطمه ای نمی زند . اگر مقدار آهک بیش از حد مجاز باشد دمای ذوب شدن آن زودتر می شود .

 سولفات ها: سولفات ها به صورت سولفات کلسيم، منيزيم، سدیم و پتاسیم می باشد و موقع خرد شدن خاک اجر به شکل گرد در می آید و بعد از مصرف آب باران و ملات را جذب می کند و در نتیجه به صورت سفیدک یا شوره در ساختمان مشخص می شود.

 املاح آهن: اکسيد آهن در آجر، مثل گداز آور عمل می کند یعنی اگر اکسید آهن در خاک آجر به پنج در صد برسد دمای ذوب کم می شود و رنگ آجر قرمزتر می شود .

 مواد گياهى: اين مواد موقع پختن آجر در کوره می سوزد و از خود یه فضای خالی برجا می گذارد که باعث پوک شدن آجر می شود .

خاک آجرخوب را از کجا تهیه کنم ؟

برای خرید خاک می توان از معادن معتبر استفاده کرد . باید تحقیق کنید که بدون واسطه خریداری کنید . در این میان مشاوران گروه بازرگانی جمال نما با داشتن مهارت وتخصص در مورد خاک آجر می توانند به شما مشاوره رایگان دهند تا بهترین خاک مورد نیاز خود را بدون واسطه تهیه کنید . 

مشاوره و فروش

ارتباط سریع و آنلاین با خانم رحیمی (کارشناس فروش)

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیشترین بازدید