آجر لعابی و ویژگی منحصر به فرد آن

آجر لعابی چیست ؟این گونه از آجرها، مثل آجر معمولی تولید می‌شود. تنها تفاوت آن این هست که روی آن با لعاب کاشی پوشانیده شده و فقط در نما سازی ساختمان به کار می‌رود. لعاب یک نوع شیشه هست  با این تفاوت که با ترکیب خاک رس به فلز به بار می آید لعاب برای اینکه بتواند سطح شیشه ای خود را روی خود نگه دارد با اکسید آلومینیوم ترکیب میشود و همانطور که یادمان باشد منبع اصلی آن خاک رس بشمار می آید.

آجر لعابی و کاربرد آن

آجر لعابی

معماران از دوران گذشته جهت جلوگیری از نفوذ آب و ابداع نقشهای بدیع با رنگ بندی های مختلف بر روی نمای ساختمانهای معماری سنتی ایران از لعاب بهره گیری می کردند. لعابدار کردن سطح آجر موجب می شود سطح لعاب خورده دارای نفوذ ناپذیری فوق العاده ای گردد که این ویژگی علاوه بر محافظت در برابر لکه دار شدن محصول، مقاومت بر سایش آجر را نیز اضافه می کند. با لعابدار کردن آجرنسوز طاقت به یخ زدگی که یکی از مهمترین عوامل در بکارگیری آجر در مناطق اقلیمی متفاوت می باشد افزایش یافته که این خود به دلیل نفوذناپذیر شدن سطح آجر نسوز می باشد.

آجر لعابی و خصوصیات آن

آجر لعابی

کاربرد آجر لعابی

بیشترین استفاده این آجر در زیبا سازی نما و همچنین قسمت هایی از داخلی ساختمان می باشد و در قسمت هایی همچون دیوار های باربر از آجر های لعاب دار مورد بهره گیری فرار نمی گیرد.آجر های لعاب دار علاوه بر آن که زیبایی خاصی به نمای ساختمان می دهد، مقاومت نما را همچنین در برابر هوازدگی و فرسایش بالا برده و مانع آسیب رساندن به نما می شود. آجرنما لعابدار, همانطور که از اسم آن پیداست سطح آن مانند ظروف سفالی لعابکاری میشود، در اندازه های مختلف و شکلهای گوناگون جهت مصارف زیادی ساخته میشود. موارد کاربرد آجر لعابدار در نماسازی، کاشی کاری، کف سازی و کنار باغچه و قرنیز دیوارها میباشد.

در مساجد و حسینیه ها از آنها استفاده می شود، از جمله در کتیبه های اطراف ساخت محراب، گنبد و سردرها و بسیاری موارد دیگر.

مشاوره و فروش

ارتباط سریع و آنلاین با خانم رحیمی (کارشناس فروش)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیشترین بازدید